Valcovanie

 

 

Povalcovaním vyrovnáte vrchnú vrstvu pôdy a zahladíte tak nerovnosti, v ktorých by sa počas dažďov mohla hromadiť nadmerná vlhkosť. Tá totiž často býva pôvodcom hubových ochorení trávnika. Okrem toho, perfektne rovný povrch uľahčuje starostlivosť o zelenú plochu a zvyšuje komfort jej užívania. Povalcovaním zatlačíte aj tie lístky, alebo časti trávnika, ktoré mráz povytiahol z pôdy. Tlakom prepojíte aj kapiláry v pôdnom profile a v časoch sucha tak zabezpečíte trávniku väčšiu možnosť vytiahnuť vlahu aj z hlbších vrstiev pôdy.

 

VALCOVANIE STARŠÍCH TRÁVNIKOV

Tu je situácia trocha iná. Jednak im mráz už toľko neublíži a jednak sú dosť utlačené. Preto by ste mali popri valcovaní urobiť aj prevzdušnenie spolu s prepieskovaním. To znamená, že po povalcovaní vlhkého trávnika nastúpi na rad aerifikátor, alebo inak - prevzdušňovač. Od prerezávača trávnej mačiny sa líši tým, že miesto rotujúcich nožov má bubon s ihlicami dlhými aj niekoľko decimetrov.


Nimi vypichuje do pôdy otvory, ktoré následne presypte žltým ihriskovým pieskom. konečný efekt je ten, že sa pôda pod koreňovým systémom trávnika vyľahčí a dostane sa aj do spodných vrstiev potrebný vzduch. Zlepší sa aj hospodárenie s vodou a čoskoro sa to pozitívne prejaví aj na celkovej kondícii trávnika.

 

DOBRÁ RADA

Valcovanie robte skutočne až po dažďoch alebo výdatnom zaliatí, nikdy nie po niekoľkodňových suchách. Po povalcovaní najmä na starších trávnikoch urobte takzvaný topdressing, teda vyľahčenie pomocou prevzdušňovača a piesku - predídete tak hubovým ochoreniam, či šíreniu machu v trávniku!